Projekt i wykonanie Simple Marketing
Coraz większa automatyzacja w rolnictwie rodzi większe zapotrzebowanie na prąd, a to wiąże się z wyższymi rachunkami. Wzrost cen energii w najbliższych latach jest nieuchronny dlatego warto już teraz pomyśleć o alternatywnych źródłach energii. Własna instalacja fotowoltaiczna niesie za sobą mnóstwo korzyści, tylko niektóre z nich, to:
niezależność energetyczna – własna produkcja prądu powoduje, że podwyżki cen prądu przestają być już zmartwieniem,
ekologia – instalacja fotowoltaiczna to produkcja zielonej energii,
wykorzystanie niezagospodarowanych powierzchni dachów czy wiat,
możliwość obniżenia podatku rolnego poprzez skorzystanie z 25% ulgi inwestycyjnej (art. 13 Ustawy o podatku rolnym 2017 (Dz.U. 2016, poz. 617). Ulga przysługuje rolnikom oraz hodowcom.
Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna m.in. z tytułu wydatków poniesionych za zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania do celów produkcyjnych naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Wydatki na instalacje nie mogą być jednak sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych (np. dotacji, kredytów preferencyjnych, dopłat).
Ulga inwestycyjna jest przyznawana po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji może być stosowana przez 15 lat.
Dla rolnictwa
PV Nita Sp. z o.o.
Dane firmy
Projekt i wykonanie Simple Marketing